Komunikaty ostrzegawcze w WP Poczcie 

Celem komunikatów widocznych po otwarciu maila jest przede wszystkim szerzenie świadomości Użytkowników, dotyczących potencjalnych zagrożeń, które mogą być zawarte w formie linków lub w załączników.

Wyróżniamy dwa rodzaje komunikatów ostrzegawczych dla wiadomości kierowanych do folderu: Odebrane - żółte i czerwone.
Dla wiadomości potencjalnie niebezpiecznych, pojawią się one po wejściu w maila, dla Użytkowników korzystających z poczty za pośrednictwem strony poczta.wp.pl 

Wiadomość oznaczona żółtym komunikatem jest tzw. mailem podejrzanym, oznacza to, że zawiera cechy charakterystyczne dla niebezpiecznej korespondencji lub pochodzi od nadawcy o niskiej reputacji.
Wiadomość oznaczona czerwonym komunikatem została przez nas potwierdzona jako niebezpieczna.

Każda z plansz będzie zawierała wyjaśnienie oraz opcję możliwej reakcji.


Komunikaty Żółte:

Czy ufasz temu nadawcy?

Żółty komunikat: Czy ufasz temu nadawcy? pojawi się gdy administrator poczty nie będzie w stanie zagwarantować, że dany mail został wysłany przez osobę, która pojawia się w polu: nadawca.
W sytuacji, w której mamy podejrzenie że wiadomość nie została wysłana od zaufanej osoby, a zawiera prośby o przekazanie danych osobowych, linki lub próby wyłudzenia pieniędzy, zalecamy wybrać opcję: Zgłoś jako spam.
Natomiast jeżeli mail pochodzi z zaufanego źródła to klikając: Oznacz jako bezpieczną możemy zlecić wyłączenie komunikatu.

Zalecamy dokładnie sprawdzić nazwę adresu nadawcy, z której pochodzi wiadomość i ocenić czy może pochodzić od znanej nam osoby.
Warto sprawdzić czy treść pasuje do nadawcy i czy nie zawiera próśb o przesłanie danych osobowych, wpłaty pieniędzy, (czy nie wymusza klikania w linki) itp.


Komunikaty czerwone:

Jest wysoce prawdopodobne że ta wiadomość jest niebezpieczna.

Czerwony komunikat: Ta wiadomość może być niebezpieczna oznacza, że wiadomość została oznaczona jako niebezpieczna - przez nas lub/i innych naszych Użytkowników.
Taki mail jest bardzo niebezpieczny i z dużą prawdopodobnością zawiera próby wyłudzenia danych osobowych lub haseł dostępowych do serwisów, z których korzystasz, w tym mediów społecznościowych i banków.

Jeżeli zdecydujesz się odpowiedzieć na taką wiadomość, pojawi kolejne ostrzeżenie informujące o tym, że nadawca został oznaczony jako niebezpieczny.
W dalszym ciągu możesz odpowiedzieć na takiego maila lub wrócić do trybu odczytu wiadomości, gdzie możesz zlecić jej usunięcie.Komunikaty przy załącznikach:

Uważaj na załączniki

Żółty komunikat ostrzegawczy Uważaj na załączniki pojawi się w przypadku, w którym załączniki w otrzymanej wiadomości nie będą mogły zostać zweryfikowane pod kątem złośliwej zawartości.
Może tak się zdarzyć w sytuacji, w której w załącznik w wiadomości jest zaszyfrowany (zabezpieczony hasłem np. zip, .rar).
W takiej sytuacji warto upewnić się co do wiarygodności adresata przed otworzeniem lub pobraniem zawartości załącznika.


Żółty komunikat Uważaj na załączniki może pojawić się również gdy pliki w załączniku zostaną przeskanowane po kątem złośliwej zawartości, a nasz system bezpieczeństwa wykryje, że zawartość może być potencjalnie niebezpieczna.
Oznacza to, że załącznik posiada cechy charakterystyczne dla treści niebezpiecznych, przy których sugerujemy większą czujność.

Jeżeli wiadomość nie jest wiarygodna to po otworzeniu jej czy pobraniu. możemy spodziewać się wgrania na nasze urządzenie złośliwego oprogramowania.
W tej sytuacji należy zachować ostrożność podczas otwieraniu załączników.


Szyfrowanie połączenia (TLS)

Szyfrowanie połączenia to dodatkowa warstwa zabezpieczająca Twoją korespondencję.
Jest włączana automatycznie, gdy serwer pocztowy nadawcy wiadomości przesłanej do Ciebie, wspiera szyfrowanie TLS.
Działa to analogicznie do szyfrowania połączenia przy wejściu na zabezpieczoną stronę WWW.
Dzięki ikonce (TLS) możesz sprawdzić, które serwery nadawców wiadomości adresowanych do Ciebie korzystają z tego mechanizmu zabezpieczającego

Jeżeli wiadomość którą otrzymaliśmy została do nas przesłana za pomocą szyfrowanego połączenia, to po jej otworzeniu widoczna będzie ikona zielonej kłódki.

Po wybraniu więcej informacji zobaczymy nazwę domeny, z której to została wysłana wiadomość czyli nadawcę kopertowego.
Nadawca kopertowy może różnić się od nadawcy widocznego w polu From/Od, który jest wskazany w wiadomości.
W korespondencji pomiędzy dużymi systemami pocztowymi oba pola będą z reguły identyczne, jednak wielu nadawców wysyłających maile e-commerce stosuje techniki modyfikujące te adresy.

Jeśli dany mail nie będzie miał aktywnego szyfrowana, wówczas w polu: Bezpieczeństwo zobaczymy ikonę czerwonej otwartej kłódki:

W przypadku gdy nie posiadamy informacji o szyfrowaniu wiadomości, będzie widoczna ikona szarej otwartej kłódki.
Dla wiadomości wysłanych przed konkretną datą nie posiadamy informacji o szyfrowaniu, co nie znaczy że wiadomość była przesłana niebezpiecznym połączeniem.


Potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Nasz zespół służy wsparciem i jest tu po to, aby Ci pomóc.
Skontaktuj się z nami.