Moje IP jest na publicznej czarnej liście - co to oznacza?

Czym jest publiczna czarna lista?

Publiczne czarne listy (ang. BlackList) to strony, na których znajdują się adresy IP oraz domeny, które zostały zgłoszone przez Użytkowników Internetu lub Administratorów z powodu naruszeń. Ze wskazanych adresów IP była prowadzona wysyłka wiadomości o charakterze spamowym, phishingowym lub o treściach niechcianych.

Wielu usługodawców poczty e-mail korzysta z publicznych czarnych list w ramach systemów antyspamowych, dzięki czemu skutecznie zwalczają generowany SPAM w sieci oraz zabezpieczają swoich Użytkowników przed potencjalnymi zagrożeniami.

Na publicznej czarnej liście może znaleźć się cała sieć, z której zostały wysłane podejrzane wiadomości, w tym również IP Użytkowników, którzy nie wysyłali niepożądanych treści.

Jak sprawdzić, czy adres IP znajduje się na publicznej czarnej liście?

Jeśli istnieje podejrzenie, że adres IP, z którego wysyłane są wiadomości, może znajdować się na publicznych czarnych listach lub w przypadku występowania dowolnych problemów z wysyłaniem wiadomości z kont pocztowych wp.pl i o2.pl zachęcamy do bezpośredniego kontaktu pod adresem mailowym postmaster@wp.pl.

Jak IP na publicznych czarnych listach może wpływać na wysyłkę wiadomości?

Jeśli adres IP znajduje się na publicznych czarnych listach, może to prowadzić do problemów z wysyłką wiadomości. Wiadomości mogą wówczas zostać oznaczone jako SPAM przez system antyspamowy lub zostać odrzucone. Istnieje też możliwość, że wiadomości zostaną zablokowane bądź odrzucone po stronie serwera odbiorcy nawet po poprawnej wysyłce z poczty o2.pl.

Jak usunąć adres IP z publicznej czarnej listy?

Dbaniem o reputację adresów IP w Internecie zajmują się dostawcy usług internetowych. W przypadku umieszczenia adresu IP na jednej z list należy w pierwszej kolejności skontaktować się z operatorem sieci internetowej, do której należy adres IP. Dostawca usług internetowych powinien wyjaśnić przyczynę, dla której adres IP znalazł się na listach oraz zadbać o usunięcie go z list jeśli to możliwe.

Potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Nasz zespół służy wsparciem i jest tu po to, aby Ci pomóc.
Skontaktuj się z nami.